marieliscaba8 marieliscaba8
  • 20-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mr.ameda has 4 children.He gives each od them 2 cookies.He spends $40 on the cookies. How much did each cookie cost?​

Respuesta :

amelia65
amelia65 amelia65
  • 20-12-2019

Answer:

1) 4×2=8

2) cost of each cookie= $40÷8 =$5 per cookie

Answer Link
luzcruz93
luzcruz93 luzcruz93
  • 20-12-2019
4children x 2cookies each = 8 x 5 = 40
The answer is 5
Answer Link

Otras preguntas

What has caused the increase in the number of young athletes suffering from overuse injuries
The Korean War ended after three years of fighting in
Write the equation for the following relation. Include all of your work in your final answer. Submit your solution. Q = {(x, y): (2, 8), (3, 27), (4, 64), (5,
A doubly ionized lithium atom (Li2+) has only one electron in orbit about the nucleus. What is the radius of the ion when it is in the n = 4 excited state?
Correct answers only please!A monitor with a screen dimension ratio of 20:4 is playing a video image with a dimension ratio of 9:2 at its fullest size which lef
Chromosome number is maintained
What is the SI unit used to measure force
Which property of multiplication is shown? (7 X 4) x 2 = 7 * (4 x 2)
Your going 60 miles per hour how long does it take you to reach 180 miles
The main purpose of the legislative branch is to​