btsforeversiempre15
btsforeversiempre15 btsforeversiempre15
  • 18-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-yard roll of aluminum foil costs $5.58. What is the price per foot?​

Respuesta :

omg999321 omg999321
  • 18-01-2020

Answer:

per one foot of aluminum foil it costs .62 cents

Step-by-step explanation:

there are 3 ft in a yard

so 3 x 3 is 9 which is the total amount of feat

then divide 5.58 by 9

5.58 /9 = .62

this means that per one foot of aluminum foil it costs .62 cents

Answer Link

Otras preguntas

Omg Mia Chang you are so nice !! Also would you mind answering 2 more questions - It took Clarence 15 minutes to find books. He checked out his books at 2:45. W
Many of the new kingdoms that developed in West Africa in the early modern age were influenced by a. Islamic reforms. c. Calvinist reforms. b. Catholic reforms.
identify the property or rule shown by each equation 33×1=33. and 9÷1=9
use afford and loan in a sentence
need help in getting a element superhero and the element i choose is Helium can you give me some ideas of a superhero to make using helium as the element?
What do you think Powhatan meant by “you must consequently famish by wrongdoing your friends?
Which values satisfy the inequality? |x|< 3 Choose all answers that are correct. A. x = -6 B. x = -5 C. x = -1 D. x = 2
Explain how to use hundredths grids to subtract 1.65 -0.98
What is the value of b? 11 + 4b = 8b - 13
Suppose the video store charges non-members $4 to rent each video a store membership cost $21 and members may pay only $2.50 to run each video for what number o