adyfrates
adyfrates adyfrates
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

Sophie bought 23 cans of cat food for x dollars. Write an expression to show the cost of one can of cat food.

Respuesta :

boo877
boo877 boo877
  • 21-01-2020
The correct answer is: X Divided by 23
Answer Link
jrrascal399
jrrascal399 jrrascal399
  • 21-01-2020

Answer:

do X/23 and you'll get the answer

Step-by-step explanation:

it costs X dollars for 23 cans of cat food so you'd want to divide X by 23 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

How much heat is absorbed by a 48g iron skillet when its temperature rises from 8oC to 111oC? Joules
at 7a.m. the outside temperature was -3 Fahrenheit. By noon, the temperature was 10 Fahrenheit. What was the change in temperature from 7 a.m. to noon?
The atmosphere consists of five concentric layers. what is the order of these layers starting at the earth's surface?
A sample of an unknown liquid has a volume of 24.0 mL and a mass of 6 g. What is its density? Show your work or explain how you determined this value.
Playwrights that have been quoted as serving as the initial director of their work are
f the point T is between the points B and N, then which of the following is true? A. BT+BN=TN B. NT+BN=BT C. BN-TN=BT D. TN-BN=BT
39 feet per minute is how many yards per second
How do you write the l Algebraic expression 12 times the quantity 15 minus a number d
In a laboratory experiment, John uses a mesh to separate soil particles from water. Which technique of separation is he using? Ask for
Are bio raptors real?