tauneerock25 tauneerock25
  • 17-02-2020
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as unit rate?

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 17-02-2020

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

Unit rate is rate per gallon

$15/10gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

which is bigger 0.17 or 0.165
What was the Holy Grail? What role does it play in the King Arthur legends?
The most inhumane aspect of the triangular trade was where?
Earth's gravity acts upon objects with a steady force of __________. a. 8.9 meters per second b. 9.8 meters per minute c. 8.9 meters per minute squared d. 9.8 m
what is the total number of joules released when a 5.00 gram sample of water changes from liquid to solid at 0°C ?
There were 75 customers in the store at 1 o'clock the store must be emptied by 5 how many customers must leave the store between 4 o'clock and 5 o'clock
There is 3/4 of a box of cereal remaining. You eat 2/5 of the remaining cereal. What fraction of the box do you eat ?
what is the total number of joules released when a 5.00 gram sample of water changes from liquid to solid at 0°C ?
which of the following words is used as a coordinating conjunction
98 prime or composite