mimimia304 mimimia304
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a pound of chicken if 1.5 pounds cost $3.75? Label your answer is dollars per pound.

Respuesta :

lucybraudis
lucybraudis lucybraudis
  • 19-02-2020
The answer is $2.50 per lb.
Answer Link

Otras preguntas

What is one change that golden expects to see in public transportation?
When the government imposes taxes on buyers or sellers of a good, society a. gains efficiency but loses equality. b. is better off because the government's tax
In each at-bat in a baseball game, mighty casey swings at every pitch. the result is either a home run (with probability q = 0.05) or a strike. of course, three
The figure is made up of 2 rectangles and 2 right triangles. What is the area of the figure? 132 units2 156 units2 168 units2 216 units2 A recta
The statements, "people who study for their psychology tests get good grades" and "sigmund studied for his psychology test," along with the conclusion "sigmund
help me plz on the promblem above
Suppose you bought a 6 percent coupon bond one year ago for $950. the face value of the bond is $1,000. you sold the bond today for $994. if the inflation rate
which formula can be used to describe the sequence? -2 2/3,-5 1/3,-10 2/3, -21 1/3, -42 2/3
A nurse is counseling a woman who has had recurrent urinary tract infections. which factor should the nurse explain is the reason why women are at a greater ris
I have been stuck on this question for a while plz help