daniela4323 daniela4323
  • 19-02-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s club for $6.30. Which place is the the better buy?

Respuesta :

kristenlaura2 kristenlaura2
  • 19-02-2020

Answer:

Sams club

Step-by-step explanation:

3.70/5= $.74 per can

6.30/10=$.63 per can

Answer Link

Otras preguntas

5h - 7 = 2 (h+1) solve this
What is 3/5(15k+10)=12k-9 in steps
Like many forms of substance abuse, alcoholism develops through stages. Which of the following stages is the most advanced and the most difficult to recover fro
-7x+6y=10Please help
A photon has an energy of 2.93 × 10 to the power of -25 J. What is its frequency? What type of electromagnetic radiation is this photon?
what religious traditions were practiced on the arabian peninsula before 570???? thxs!!!!
Find the measure of angle IHG in the picture.
Each year each person eats about 68 quarts of popcorn.  If 6 people each eat the average amount of popcorn for 5 years, how many quarts of popcorn will they eat
2. What unit of measure would you use for the volume of water in a bathtub? 3. What unit of measure would you use for the volume of medicine in a capsule? Help
How did the alliance system drag countries into WW1?