coffeydestinyn coffeydestinyn
  • 20-02-2020
  • Mathematics
contestada

Monique had $15. After paying for 6 pounds of squid, she had $3 left. Find the cost of 1 pound of squid.
$
per pound of squid

Respuesta :

wwwitchey10
wwwitchey10 wwwitchey10
  • 20-02-2020

Answer:

2 For each pound

Step-by-step explanation:

It is two per pound because 15-12=3 meaning 6 pounds is equal to $12 12 divided by 2 is 6 so 1 pound is $2

Answer Link
GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 05-10-2021

Answer:

2

Step-by-step explanation:

15-3=12

12/6=2

Answer Link

Otras preguntas

how does oxygen production relate to the rate of photosynthesis
What type of patients requires lower doses of medicen?
How would I separate uncooked rice from salt rocks?
Which of the following corrects the error in usuage in the sentence below? jeremy demonstrates great devote to his grandparents; he performs their grocery shopp
solve for x. x/m-x/n=1/p
How do you solve literal equations
What is the best title for helium iron and oxygen?
The maximum distance between earth and the sun is 1.52098232 x 10^8km, and the minimum distance is 1.47098290 x 10^8km^1. What is the average distance between e
Out of 32 students in a class 5 said they ride their bikes to school based on these results predict how many of the 800 students in the school ride their bikes
What organic molecules contain nitrogen