tboss7875 tboss7875
  • 17-03-2020
  • Mathematics
contestada

Skyler buys 8 T-Shirts and 5 hats for $220. The next day, he buys 5 T-shirts and 1 hat for $112. Choose the system of equations that models the situation.

Respuesta :

moony47
moony47 moony47
  • 17-03-2020

Answer:

it's below

Step-by-step explanation:

y = T-Shirt

x = hat

$220 = 8y + 5x

$112 = 5y + 1x

Answer Link

Otras preguntas

solve the inequality -2x+10<=24
three people in the round field, the first person is walking slowly, the second is walking meduim and the last is fast
Serena paid $24.60 for 7 and 1/2 gallons of gasoline. What is the cost per gallon of gasoline?​
Please solve the problem answer the question and but your answer down below thx!
Shrink-wrap, box-top, and click-wrap agreements are inherent to e-commerce. How you feel about them often depends on whether you are the vendor or purchaser. Wh
How can I solve this?
In places like California, where there are a lot of faults, it is good to see a lot of little earthquakes. This is because A. little quakes release little amoun
Translate this to ENGLISH pls 30 pionts
Spanish word rearranging from “omatses”
Hi guys I need help ASAP plz I need a fairytale story it can be short like 5 sentences 12 pts and marked brainly