anabellegreenlee anabellegreenlee
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

I do not know how to do question 10 can someone please explain

I do not know how to do question 10 can someone please explain class=

Respuesta :

Taylorbarne
Taylorbarne Taylorbarne
  • 18-03-2020

1 pound = 16 oz

So divide 0.95 by 12 to find the price of 1 ounce. We will have to round since dealing with money. 1 ounce is approximately $0.8. Now, multiply that times 16. That is around $1.27. So, it would be best to buy the peanuts in ounces. And from the choices, you have, choose 12 ounces.

Answer Link

Otras preguntas

For the function f(x) = -2(x + 3)2 -1, identify the vertex, domain, and range.
The step of the writing process that involves organizing your thoughts is A. planning. B. prewriting. C. webbing. D. brainstorming.
what is the solution of the following system x-y=11 -x+y=-11
the Goblins followed the group of dwarves out of the Misty Mountains seeking revenge for the murder of the Great Goblin which theme does this episode illustra
Solve for w k=2b-5w/3k
Ron is interested at working at Gas’N’Go, but whenever he looks on their company Web site he doesn’t see any openings listed. What should Ron do?
Can a percent be used in a filename?
Which of the following describes what occurs as a liquid becomes a solid? (5 points) A physical change occurs; the particles of the liquid vibrate faster and th
What is the kinetic energy of an 80 kg football player running at 8 m/s?
Which of the following sets of people were muckrakers at the end of the nineteenth century? A. Upton Sinclair and Lincoln Steffens B. Samuel Gompers and Mother