izabellarosero2891 izabellarosero2891
  • 21-03-2020
  • Mathematics
contestada

Jamal bought 2 pounds of red apples and 3.2 pounds of green apples from a grocery store, where both kinds of apples are $1.65 a pound. How much did Jamal spend on apples?

Respuesta :

szetosarahg
szetosarahg szetosarahg
  • 21-03-2020

Answer:

Jamal spent $8.58 on apples

Step-by-step explanation:

Multiply 1.65 by 2 to get the cost for red apples, which is 3.3. Then, multiply 1.65 by 3.2 to get 5.28. Add 5.28 and 3.3 to get $8.58. Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

(ii) Amanda sold 6 of the 12 stickers which she had bought at 75 cents each, and the remaining stickers at 40 cents each. Show, using calculations, whether Aman
I DONT UNDERSTAND THIS AHHH
30. Parking is not allowed within A. O 5 feet of an intersection. B. O 10 C. O 15 D. O 20
Once in our body how does the virus use our organelles?
a person mass on the moon is 1/6 of his mass on earth.if neil weighs 60 1/2 kg.what will be his mass on the moon?1.Understand2.plan3.solve​
Order these numbers from least to biggest: 34.35 343.5 3.3450 3,435 34​
What is the symbolic meaning of the ladder in Birkert's essay "ladder"
Which line is parallel to to the line given below? x - 3y = 24: y = -3x - 1 y = -3x - 1 y = 1/3x + 3 y = 1/3x + 3 y = 3x + 8 y = 3x + 8 y = -1/3x - 4
what is a reasonable estimate of −3 4/5 + (−5.25) and the actual value? A. −3 + (−5) = 8; 8 1/20 B. −4 + (−5) = −9; − 9 1/20 C. −4 + (−5) = −1; − 8 9/20 D. 3 +
The main role of the Federal Reserve in the U.S. economy is to: O A. determine federal income tax rates. B. create a balanced federal budget. C. offer aid to un