Jucreaudaniuca
Jucreaudaniuca Jucreaudaniuca
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

jill bought a pound of strawberries for $4.00. what is the price, in dollars, per ounce of strawberries?

Respuesta :

Ckaranja
Ckaranja Ckaranja
  • 29-07-2016
1 pound = 16 ounces
16 ounces are equivalent to 4 dollars
1 ounce is equivalent to?

[tex] \frac{1*4}{16} [/tex]
=[tex] \frac{1}{4} [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

_____________ is the relational process of creating and interpreting messages that elicit a response.
What did the colonists promise to do if King George III addressed their complaints in the Olive Branch Petition? lay down their weapons reopen the port of Bosto
After reducing the number of terms in syllogism 1a, the conclusion is:
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 45 words per minute. After practicing for a week, he could type 48 words per minute
if f(3)=5 and f(4)=8 f(5)= f(6)=
The square below has side 10x. Find the area of the square remaining after a circle of radius 2x is removed from the square; in other words, find the area of th
What mood is created by the colors of the rooms from masque of the rad death?
The amounts of time employees at a large corporation work each day are normally​ distributed, with a mean of 7.77.7 hours and a standard deviation of 0.350.35 h
What country in South America speak French?
According to the theory of island biogeography, which of the following is not an island ecosystem? a. A mountain with thriving vegetation surrounded by an arid