heliamiellisek
heliamiellisek heliamiellisek
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $.59.

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 20-07-2016
The total cost, c(p), to purchase sugar is equal to the product of the pound cost equal to $0.59 and the number of pounds of sugar, p. Thus, the answer to this item is,
                                 c(p) = ($0.59)p
Answer Link
vdemons21 vdemons21
  • 14-12-2020

Answer:

The total cost, c(p), to purchase sugar is equal to the product of the pound cost equal to $0.59 and the number of pounds of sugar, p. Thus, the answer to this item is C(p)=0.59p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How does finding the area of a parallelogram relate to finding the area of a rectangle
find the length of the apothem of a regular Pentagon with a side measuring 36 cm
What contributions to government and law were made by Greece and Rome?
How many vertices does a rectangular prism have?
what is 1 1/5 times 2 1/4
What do scientist use to clean fossils?
Decrease 1200 by 25 percent
Bailey has an hour to get ready for school. She spends 3/6 of the time getting dressed. She spends 1/4 of that time eating breakfast. Does Bailey spend more tim
When first starting out you should expect to make less money than you will later because A. is wrong B. your speed and efficiency will improve as you g
what is an example of civil rights