Akeelobadi Akeelobadi
  • 16-04-2020
  • Mathematics
contestada

Six pounds of grapefruit costs $3.00 5 pounds of apple costs $2.65.

What is the cost per pound for each fruit.

Respuesta :

Nilampatel Nilampatel
  • 16-04-2020
For grapefruit it’s .5 per pound and for apple it’s .53
Answer Link

Otras preguntas

If Batman jumps off a 50 m tall building at 30m/s to save a civilian... a) How long does it take him to reach the civilian? b) How far from the bottom of the bu
y=-1/4x+4 written in stander form
Currents that travel along the EQUATOR are known as ____________ currents
At a local fitness center members pay an 58 membership fee and $5 for each aerobics class. Nonmembers pay $6 for each aerobics class For what number of aerobics
if I have 315 bags of cat food and 9 shelfs what is the long division answer to putting them on equal shelf
How many atoms are in 89.96 moles of carbon
Which reformer worked to prevent the formation of monopolies and trusts? Lewis Hine Samuel Gompers Mary Harris Jones Theodore Roosevelt
the function f(x) = -x^2 + 4x - 3 is graphed in the xy-coordinate plane as shown
what is a good book suggestion because i need a book to read and i cant think of anything? 20 points
1. Which part of the angle is the vertex? A. Point C B. Point AB C. AB