zaxklt zaxklt
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

What is the cost per pint?

Respuesta :

24pridil
24pridil 24pridil
  • 17-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

12 divided 3 equals 4.

$4 dollars per pint.

Answer Link
Lordofdarkness
Lordofdarkness Lordofdarkness
  • 17-04-2020

Answer:

The cost per pint is 4$

Step-by-step explanation:

3x=12

3x4=12

12=12

so each pint would equal 4$

Answer Link

Otras preguntas

Probably the biggest problem with personality assessments by behaviorists is the _____.
Describe the business profile of a home improvement store like home depot or lowe's and how it is used.
Nucleotides contain all the following materials EXCEPT... O A. A sugar O B. A phosphate OC. A nitrogenous base O D. An exzyme
The renowned philosopher who lived and worked in the greek city of alexandria in the fifth century was _____. a. anselm b. phillipa c. avicenna d. hypatia
You are driving on a road where the speed limit is 45mph. all the other drivers are traveling at 50mph or faster. you may legally drive:____.
what is the five number summary for this data set 2,7,15,19,26,33,39,41,49,52
x-8 > -12 solving linear and absolute value inequalities
why do you make sign of the cross?
A team that is comprised of members from different departments or functional areas is a(n):_____.
When a leased property is sold, the previous owner must transfer the security deposit and __________ to the new owner.