anewcrystal2011 anewcrystal2011
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jordan spends $9.90 for 5 pounds of apples find the unit cost 7 dollars

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-04-2020

Answer:

$1.98/ lbs

Step-by-step explanation:

To find the unit cost, take the total cost and divide the the number of units purchased

$9.90/5 lbs

$1.98/ lbs

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the conjugate of a complex number with 2 as the real part and −4i as the imaginary part? (6 points)
The spanish "secret weapon" in the conquest of the aztecs and inca was __________.
Matilda’s meal contains 28 grams of protein, 10 grams of fat, 360 mg of sodium, and 45 grams of carbohydrate. Carbohydrates supply ___________ percent of kiloc
If (54)m = 512, what is the value of m? (4 points) 2 3 5 8
Is 9.373 a repeating decimal? Is it rational? Explain your reasoning.
What is the value of this expression? (-2)^5
HELP!! To solve 6x= 30, Keith divided both sides of the equation by 6. Which property justifies this step? A. Multiplication property of equality B. Distribut
Pls help with number one
What happens to the conflict in a story during the resolution? A. It is the moment of greatest tension and the high point of the action. B. The tension buil
The midpoint of AB is located at (5,3). The coordinates of A is located at (14,-5). Find the missing endpoint B.