rainihenry
rainihenry rainihenry
  • 17-08-2016
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost 2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

NekoStyleWith
NekoStyleWith NekoStyleWith
  • 17-08-2016
well you would multiply 2.40 by 16 so....
2.40 x 16 = 38.4 
so 1Lbs. of cinnamon would cost...

$38.40
Answer Link

Otras preguntas

What formulation of zinc has been found somewhat effective in treating the symptoms of the common cold?​?
Tom is planning a circular flower garden for the art. What area of the yard will be planted with flowers?
he Hughes purchased a new condo for $ 1,000,000. at 8 % for 30 years. What is the monthly payment? My answer is $7337.65, will someone assist in checking and o
Principais diferenca economicas do norte e as colonias do sul
how may pound is 1 ton
When is the immune system the most efficient?
Find the next four terms in the arithmetic sequence. 7, 11, 15,
Which of these countries was divided between democratic and communist occupies following world war ll
which of the following is the best definition of nodes? A. places of constructive interference in a standing wave B. places where two waves are added to each o
In this unbalanced reaction, which atom is oxidized? hno3 + hbr → no + br2 + h2o