daisy32 daisy32
  • 17-08-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a 6-pack of bottle water for 3.79 a 9-pack for 4.50 and a 12-pack for 6.89 which package cost the least per bottle

Respuesta :

purplepanclocks
purplepanclocks purplepanclocks
  • 17-08-2016
6p=3.79, p=(3.79/6), p=0.63
9p=4.50, p=(3.5/9), p= 0.50
12p=6.89, p=(6.89/12), p=0.57
9-pack is 50cents, cheaper than the other two options.
Answer Link

Otras preguntas

Room temperature ranges from 20°C to 25°C. Find the range of room temperature in °F. Use the formula F - 32 = 1.8C to convert from the Celsius scale to the Fahr
Help Me Please!!!!!!!!!!!!!!
How does the word astronauts function in the sentence nasa gave the astronauts a course correction?
Match the descriptions to the processes. tiles ice cream starts dripping down the sides of an ice cream cone. fog is created by using dry ice. frost forms on tr
Help with expressions & equations 10(1+3b)=-20
(Blank) was president as American society exploded into a cauldron of movements, riots, protests, and war.
What group was able to conquer egypt during the middle kingdom?
why did the british leave savanah?
Is 73 a composite or prime
At the constitutional convention of 1787 which problem was solved by the great compromise