alexandrajuare4350 alexandrajuare4350
  • 16-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60. He needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will he pay for the extra 30 feet of wire​?

Respuesta :

ronhagrid310
ronhagrid310 ronhagrid310
  • 16-05-2020

Answer:

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60.

Then the price for 1 feet of wire is 17.6/80 = 0.22

=> 30 feet of wire would cost: 30 x 0.22 = 6.6

Hope this helps!

:)

Answer Link

Otras preguntas

Anyone? help! are help are appreciated
3. (01.05) Which of the following best represents the average rate at which a person can quickly walk? (2 points) 3 steps per hour 3 steps per second 30 steps p
if a question is testable and can provide an answer based on empirical observations and reasonable logic, it can be answered with science. true or false?
What’s the difference between rational and irrational numbers?
The client presents to the Emergency Department reporting fever, chills, and a productive cough. The chest x-ray shows an area of infiltrate, and the primary ca
3. Can you make an inference without having made observations? ​
If the initial concentrations of A and B are 0M each, and the initial concentrations of C and D are 1.6M each, and Kc=4.7, what is the equilibrium concentration
a father and his son want to play on a seesaw. where on the seesaw should each of them sit to balance the torque
Find 3x + y when x= 7 and y= 2. ​
Need help giving 13 points