baetenhaley baetenhaley
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

if cake is 2 3/4 dollars per pound and you have 6 dollars, how many pounds of cake can you buy

Respuesta :

heavenaubry
heavenaubry heavenaubry
  • 17-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pounds. $2.75 x 2= $5.50.

Answer Link

Otras preguntas

Which great American patriot and signer of the Declaration of Independence played the role of chief diplomat for the colonies throughout the Revolutionary War p
What was the boxer rebellion a response to? a. the Meiji restoration in japan b. the birth of the new emperor in japan c. the death of the empress dowager in ch
Which of these is an example of discretionary spending? A. Rent B. Groceries C. Debt repayment D. Vacation
Before using any chemical in the lab, why should one first read the Material Safety Data Sheet (MSDS)?
What are expressions like 4(3+2) and 4(3)+4(2) called
A proportion is shown. 830=52x What is the value of x?
which legacy of the ancient Greeks is important to all modern democracies?
According to early United States requirements for citizenship, which of the following would have been considered a United States citizen? i. a slave or indentu
The scale of a map is 1 in. : 250 miles. City A is 378 miles from City B. To the nearest tenth, how far is its distance on the map?
Why is man a special creature? What to words does he share in.