Shaiesirwan2007 Shaiesirwan2007
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

Explain which is the better value for money
a) 250g of spread at $1.85, or
B) 500g of spread at $3.10, or
C) 1 kg of spread at $5.90,

Respuesta :

1m0n1yheref0rAnswers 1m0n1yheref0rAnswers
  • 18-05-2020

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

To start off 250g is $1.85 and we want to get to 500g so if we add $1.85 with $1.85 we will get $3.70.  This amount is more than the number if we bought just 500g once than if we bought 250g twice, because if we did, we would be paying more.  But that's not all, if we add 500g with 500g we will get $6.20.  That's more than the original price for 1 kg and if we multiply 250g 4 times than we get 7.4.  So in all we would buy 1 kg.

Answer Link

Otras preguntas

Number 31 please help
? i am confused gimmie the answer please
Pls help me! Will give brainest to whoever is correct
name four fractions whose values are between 1/4 and 3/4
Please answer these questions for me
A point charge of 9.00 × 10−9 C is located at the origin of a coordinate system. A positive charge of 3.00 × 10−9 C is brought in from infinity to a point such
How did Napoleon Bonaparte come to power in 1799?
A student sees a train that is moving away from her and sounding its whistle at a constant frequency. compared to the sound produced by the whistle, the sound o
At equilibrium, the total amount of the product(s) a.is always equal to the total amount of the reactants. b. is always greater than the total amount of the re
What is the value of the expression below when a = 4? 6a + 7 A. 31 B. 41 C. 53 D. 71