armidadelaparra95 armidadelaparra95
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

Baldwin paid $48 for 4 movie tickets. Each ticket costs the same amount. What was the cost of each movie ticket?

Respuesta :

ossiera25
ossiera25 ossiera25
  • 18-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

$48 divided by 4 movie tickets is $12 per ticket

Answer Link
Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 18-05-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

We want to find the unit rate for a movie ticket. To do this we have to divide the price by the number of tickets.

price/number of tickets

The price is $48 for 4 movie tickets

$48/4 tickets

48/4

Divide

12

The cost of each movie ticket is $12

Answer Link

Otras preguntas

write a sentence about New Spain using the words presidio and borderlands​
what is density plz answer a specific answer
Solve using substitution. y = -2 -7x - y = -5
A sum of money is divided among Ron and Andy in the ratio 4:7. If Andy's share is $616. find the total money.​
Jose and Juanita are buying their first home. They want a low interest rate on loans, and they want to deal with someone local and personal who will help them w
Can you help me here? You dont have to do both parts only one.
-2+4x+5-6x=-x+3,2-2x+1​
A biker goes from 15 ms -1to 0 ms -1after hitting a brick wall. Its rate of acceleration is -50ms -2 . Calculate the time taken for the bike to decelerate.
You can fill a 15-gallon tank of gas for $35.25 or buy gas for $2.55/gal. Which a better deal and why?
formula compound that forms between sodium and chlorite ions?