s117216trey s117216trey
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada

Peyton pays $39.90 for 3.8 pounds of trail mix. What is the price per pound of trail mix?

Respuesta :

ariannaorndoff
ariannaorndoff ariannaorndoff
  • 19-05-2020
You divide $39.90 by 3.8 and get $10.50 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

i need help with my math
someone please help me with this!!
To get the best understanding of your observations, you should consider A. their skills and abilities. B. the context for their learning. C. their goals and
Which event is an example of a contact force? A. a leaf falling from a tree B. a nail being attracted to a magnet C. an electric charge jumping from a
In the Navaho Creation Story, First Man and First Woman were created by the:
Whet era does the rock of the Canadian Shield date back to
Explain America’s involvement in Latin America include pan Americanism, Blaine and his two goals
Can someone please help me!
Which statements are true about the regular polygon? Check all that apply.
The largest concentration of Somali refugees in the world is in the United States. Please select the best answer from the choices provided. T F