emilydasilva emilydasilva
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a 114 pound package of turkey for $9.
​
​What is the unit price of the turkey in the package?


Respuesta :

XclusiveKate XclusiveKate
  • 19-05-2020

Answer:

Each pound of turkey in the package cost 7.20 dollars.

Step-by-step explanation:

If you wanted a explanation then comment

Answer Link
osikbro
osikbro osikbro
  • 19-05-2020

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

The first step is to convert 1 1/4 to decimal form. 1/4=0.25, which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Help Please........ ​
(A) Find the midpoint of the segment (B) Find the length of the segment
n Who is more likely to wear a "vestido?" O a policeman a gravedigger a parrot a girl Hurry please
Marcus borrowed 9000 from his bank to buy a car. The bank charged him a simple interest rate of 1.25%. By the time he paid back the money he had pad a total of
Penelope was reading a book at a rate of 1.2 pages per minute. At that rate, how many pages can Penelope read in 5 minutes? I NEED THIS LIKE NOWW IT FOR A TESTT
Find the value of x.
How did industrialization change the way people thought about the world?
What song follow the pop song 4 chord pattern, D | A | Bm | G *
An expression with exponents cannot be simplified even if we follow the laws of exponents. Yes or No. ​
Select the correct answer from A, B, C, D & E for each statement given below: A: Anthracite B: Diamond C: Carbogen D: Urea E: Lampblack 1. An allotrope of