cecilialamasstudent2 cecilialamasstudent2
  • 16-06-2020
  • Mathematics
contestada

3 pencils sell for $0.99, How much would 7 pencils cost.

Respuesta :

allytripathi18
allytripathi18 allytripathi18
  • 16-06-2020

Answer:

2.31

Step-by-step explanation:

Thisis because when you have o figure the unit rate which is found by doing 0.99/3 or to   remember the formula cost/total number of whatever than you get 0.33   is unit cost for one no multiply that by 7

Answer Link
rehetkapoor rehetkapoor
  • 16-06-2020

Answer:

$2.31

Step-by-step explanation:

$099/3=$0.33

$0.33x7=$2.31

$2.31

Start out by finding the unit rate and then multiply it by 7.

Answer Link

Otras preguntas

Round 0.01234 to 2 significant digits
Mary and roberto bought identical backpacks at different stores. marys backpacks originally cost $65 and was discounted 25%. robertos backpack orignally cost $7
What was the job of a muckraker during the period of industrialization in the united states? a. to clean out the sewer b. to till the soil c. to publicly exp
A printed almanac is an example of what kind of resource? a. bibliography b. database c. interview d. reference book
What is the best fad diet if you wanna lose weight?
What was the code of chivalry? what stages did a boy go through to become a knight?
44/35 as a mixed number
Which word include a helper
Which of the following is an antonym for objective? purposeful credible original biased
Who invented electricity and magnisity