abbydoesit69 abbydoesit69
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

lainey bought a set of 15 makers for $6 what is the cost of 1 marker

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-06-2020

Answer:

Each marker costs $.40 or 40 cents

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of markers

$6.00 /15

.40

Each marker costs $.40 or 40 cents

Answer Link

Otras preguntas

what makes volcanoes violent?
Calculate the number of moles 9.00 g of H2O 88.0 g of CO2 1.70 g of NH3
What are the next four multiples of the fraction 3/5?
how do you convert 3 1/2 to fraction notation also 9 7/8
Why are viruses not able to make their own proteins?
Evaluate log (base 9) 27. Can someone explain this one for me so i could do some tasks on my own?
jack, jill and bill each carried a 48-ounce bucket full of water down the hill.  By the time they reached the bottom, jack's bucket was only 3/4 full, jill's wa
Evaluate log (base 9) 27. Can someone explain this one for me so i could do some tasks on my own?
what was the main idea of Martin Luther king jr I have a dream speech
What is the correct order of stages in the life cycle of a salamander? A. egg --> pupa --> adult                      B. tadpole --> larva --> adult