micklethepickle micklethepickle
  • 16-07-2020
  • Mathematics
contestada

4. A build-your-pasta restaurant charges a flat fee of $2.50 for pasta and $0.75 per ingredient. How much
does the pasta cost for 4 ingredients?
y =
I
The pasta plate will cost $​

Respuesta :

swan85 swan85
  • 16-07-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

The pasta plate will cost $​ 5.5

y=4x+2.5 ( x is the number of ingredients)

$​ 2.5+(4*0.75)= 5.5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

The graph shows the cost (y) to mail a package of any weight (x). Which equation could be used to calculate the cost to mail a package of any weight? A) y = 3
Choose the sentence that uses the semicolon correctly?
Lien jogged 2/3 of a mile and 1/2 an hour. What was her speed in miles per hour?
Solve for x and round to the nearest tenth
Increase the tenth place by 3 & the thousandth place by 1. .625 will be pleaseeeeeeeee comment
A rectangular prism has a base of 18 cm by 15 cm and a diagonal of 25 cm. Identify its height. Round to the nearest tenth. HELP PLEASE!
Medellin is known for: steady temperature oil exporting Salt Cathedral textiles orchids
An example of human API would be when:
The Western Front is MOST associated with __________.
What is the solution to the inequality? 5x+10<-5