gamerpete6464 gamerpete6464
  • 16-08-2020
  • Mathematics
contestada

$33 for 6 sandwiches find the unit rate

Respuesta :

TheUnknownScientist
TheUnknownScientist TheUnknownScientist
  • 16-08-2020

Answer:

$ 5.5

Step-by-step explanation:

$33 for 6 sandwiches.

For 1 sandwiche = ?

Now,

= 33 ÷ 6

= $5.5

Thus, the unit rate is $5.5

Answer Link

Otras preguntas

Brian ordered 145 centimeters of fabric. Jayleen ordered 1.5 meters of fabric. Who ordered more fabric.
what was the goal of the Alcatraz occupation?
Eukaryotic organisms that are neither fungi, plants, nor animals are members of which kingdom?
When the north end of Earth's axis is tilted toward the sun, North America will experience?
The projection screen in the school auditorium is five times as long and 5 times as wide as the screen in the library. The screen in the library is 4 feet long
what is 5/8 of 24??? it willl help a lot if i knew
How is the underlined pronoun used in the sentence? The winners of that trade were definitely Paco and I.I is underlined A. object of a preposition B. direct
List Four Trade Unions In GUYANA?
What was the “shot heard round the world”?
Which of these is an important element in establishing an effective argument? (2 points) Pointing fingers Eliminating emotions Creating issues Demonstrating pow