kalayadavidson5
kalayadavidson5 kalayadavidson5
  • 17-08-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers’ market, two pounds of peaches cost $4.20. How much will give pounds cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 17-08-2020

Answer:

  $10.50

Step-by-step explanation:

If 2 pounds cost $4.20, then each pound costs $2.10. Five pounds will cost ...

  $2.10 × 5 = $10.50

Answer Link

Otras preguntas

List the 3 parts of the cell theory and name the three scientists that developed the cell theory.
Assume that your body mass index (BMI) program calculated a BMI of 38.7. What would be the value of category after this portion of the program was executed? #
What are the two ways Max scares Liesel? a He had a nightmare; He grabs her by the arm and threatens her b He talks in his sleep when she's close to him; Image
need a correct answer please
please it’s prob easy
Which statements correctly describe a Hindu belief about the sacred powers of the Ganges? Select all correct answers.. The Ganges River has a divine source. Dri
please help me with my math ;-;
In physical education class, students stand in a straight line against the gym wall. When the teacher blows a whistle, the entire class runs to the other side o
HELP ME PLZZ I NEED HELP WITH THIS!! I CAN'T FAIL THIS SO PLEASE HELP ME!!
The distance between particles______when the temperature increases and______when temperature decreases.​​