bri9243
bri9243 bri9243
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 6 lbs. of apples for $7.20. How many lbs. of apples would you have been able to buy with $1.00? A. 1.2 lbs. B. 0.83 lbs. C. $0.83 D. $1.20​

Respuesta :

catmelody
catmelody catmelody
  • 16-09-2020

Answer:

D, 1.20

Step-by-step explanation:

7.20 divided by 6 = 1.2 and 1.2 is the same as 1.20

Answer Link
aquabunny1803
aquabunny1803 aquabunny1803
  • 17-09-2020
The correct anwser is d
Answer Link

Otras preguntas

A box measures 4 inches long x7 inches deep x 13 inches high. whats its volume in cubic inches?
The state of tension between nations without armed conflict was known as the
which is a role of carbohydrates?
If the flight takes 55 minutes to depart at 11:45 what time is he expecting to arrive at new york
Yung hangs a mass from a rod, sets the pendulum in simple harmonic motion, and determines the period of the pendulum. How could Yung decrease the period of the
Depressed people are more likely than other people to attribute their failures to ______.
largest township in South Africa
the perimeter of a triangle is 30
What is a laissez-faire government?
What are the five factors that increase a person's protein needs?