kauodeadesinat kauodeadesinat
  • 17-09-2020
  • Mathematics
contestada

Pls help ASAP

A store sells 4 cans of fruit cocktail for $9. How much would it cost you to buy 3 cans of fruit cocktail?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-09-2020

Answer:

$6.75

Step-by-step explanation:

You would have to find how much it would cost you to buy 1 can. So you do $9/4= $2.25

now multiply $2.25 and 3

which equals $6.75

6 dollars 75 cents

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the result of 3+3/5?
Please help me understand this!!
Here's a surprise: when you engage in these "arguments" with your parents and friends, you are instinctively using ancient strategies for persuasion that were i
402/3333 simplified please
3. PREDICTING CONSEQUENCES Suppose you are the owner of a car dealership in your town. Suddenly, there is a worldwide shortage of rubber used to make hoses and
A grand prix racing car has an average lap speed of 180km/h.Each lap is 4.5 km. How many laps will it complete in 1.5 hours​
A company spent 20% of its annual budget developing a new machine. What fraction of the company’s budget was spent developing the new machine? A. 1/20 B. 5/15 C
Can someone help please
True or False: A trade deficit is an imbalance between the value of goods that are imported as compared to what is exported.
yong bulaklak po ano ang sagot kongkreto o di- kongkreto​