gex gex
  • 20-09-2020
  • Mathematics
contestada

six oranges cost $1.50. how much does 15 oranges cost?
​

Respuesta :

noahthemuncher noahthemuncher
  • 20-09-2020

Answer:

3.75 for 15 oranges

Step-by-step explanation:

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 20-09-2020

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

6 oranges      15 oranges

--------------- = --------------

1.50                    x dollars

Using cross products

6x = 1.50 *15

6x =22.5

Divide each side by 6

6x/6 = 22.50/6

x = 3.75

Answer Link

Otras preguntas

what purpose does ammonia lauryl sulfate serve as a surfactor
Find the measure of angle H to the nearest degree.
How does Franklin use irony in this excerpt from remarks concerning the savages of northern America
How did the Ashikaga Shogunate lead to a divided Japan?
Describe three major ways that words in a language over change over time
Which type of colony was managed by the people who owned them?
12. Why do you think that using a conversational tone with plain language when writing businesses messages is a good idea
What is the answer in simplest term?
I need help please......
According to this diagram , what is cos 23 degrees