Chanelleherrera Chanelleherrera
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

Five-Pound watermelons are on sale for $4 each. Find the price per pound.

Respuesta :

quickstudent
quickstudent quickstudent
  • 30-09-2016
Let's divide to find out how much the watermelon cost per pound.

$4/5pounds = $0.80

This means, that the watermelon cost $0.80 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

Find the angle measures. Justify your responses. Given: a//b, m<6=128 degrees Find: m<1, m<3 ("<" is used as angle)
What is the percent of C in Ca(C2H3O2)2? (Ca = 40.08 g/mol, C = 12.01 g/mol, H= 1.01 g/mol, O= 16.00 g/mol) [?]% C
i^25 explain please
Land is different from other tangible assets in that its utility is not diminished by its use. This statement is.
What are some of the judicial duties of the president? A.Grant Reprieves, Pardons, and clemency B. Recommend laws C. Make court decisions for the Supreme Court
Mr. Jone bought a car that had 2,342. 5 mile on the odometer. When he old the car it had 25,452. 9 mile on the odometer. Which equation repreent how many mile M
explain the limitations of Williamson's Ether synthesis.thankyou! :)​
Write me a paragraph on why they should vote for me for student body president at my high school
Given (x – 7)2 = 36, select the values of x. x = 13 x = 1 x = –29 x = 42
Identify the countries whose governments employ more than 17 percent of their labor force market.