kaliyahp844 kaliyahp844
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale of 3.50 for 6 muffins what’s is the price per dozen

Respuesta :

ashleyferreira644
ashleyferreira644 ashleyferreira644
  • 16-10-2020
$7
six muffins is half of a dozen. And if it costs $3.50 for half a dozen you multiply 3.50 by two
3.50 x 2 = 7
Answer Link

Otras preguntas

How earthworm help fill to the soil. Explain at least 4 facts
Quadrilateral is a rectangle with vertices D(–8, 2), E(2, 7), F(5, 1), and G(–5, –4). Find the area of the rectangle.
word probleminvolving.money
Find the possible value or values of y in the quadratic equation 4 – 4y – y 2 = 0. A. y = –3, y = –1 B. y = 2 C. y = –2 + 2√ 2, y = −2 − 2√ 2 D. y = –4, y = 1
As the bright sun shines upon the water, the water slowly disappears. The same sunlight gives energy to the surrounding plants to convert water and carbon dioxi
Write a real world problem that correspond to the equation 10x + 30 =100?
How to creat an essay about Canada
If a car travels 340 miles on 20 gallons of gas, how far can it travel on 25 gallons of gas?
Children of Holocaust: Why were they treated badly? What happened to them?
When the two pistons have different surface areas, how will the pressure exerted on them compare? This is in a hydraulic system. Pascals principle will the pres