shyne59 shyne59
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

a package of 4 pairs of isulated gloves costs $33.96. what is the unit price of gloves​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-10-2020

Answer:

8.49 per pair/pack of gloves

Step-by-step explanation:

i got this by taking 33.96 divided by 4 so i could find out how much for one pair

Answer Link

Otras preguntas

Because it falls on a Friday, I plan to boycott Clean Up Your Room Day. What is the form of the underlined verb? (Plan) subjunctive imperative active passive
Strong acid solutions could be harmful to human: skin eyes bones lungs
A hemisphere has a volume of 18π cm3. Find its radius
Which point is on the graph of a direct variation equation in which k = 1.8?A. (4, 0.45)B. (7.2, 4)C. (4, 7.2)D. (0.45, 4)
write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (5,2);m=3 A. y+2=3(x-5) B.y+2=3x-5 C. y-2=3(x+5) D. y-2=3(x-5)
Complete these ordered pairs for this equation. (0, ), (-1, ), (2, ) y=4
Why is a subsidized student loan more advantageous than a non-subsidized loan?
Samuel measured three ropes as 3and 63/80 feet, 3and 1/5 feet, and 3and 11/20feet. Put the measurements of the ropes in order from lease to greatest.
how do you say "green" in German
Objects the are positively charged will