angelysa08
angelysa08 angelysa08
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Trevor bought 5 packages of cake mix for $22.50. How much would 8 packages of cake mix cost?

Respuesta :

Dapluggin
Dapluggin Dapluggin
  • 16-10-2020
180 if im not mistaken
Answer Link
ILovePenguins00
ILovePenguins00 ILovePenguins00
  • 16-10-2020
Answer: $36.00

Explanation: First you need to figure out the unit rate:
$22.50 divided by 5= 4.5

Then you have to multiply the unit rate by 8 to find out the answer:
4.5x8= 36

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in each case.
i need help finding out what Q is: 15 + q/6 = -21
three cheers of the nanny state
The number of chromosomes in an unfertilized egg is A. three times the number in a body cell. B. twice the number in a body cell. C. the same as in a body cell.
Please help me i can't seem to get it
recall what you have learned in this portfolio to write an analysis of the texts ""genetically modified salmon can feed the world"" by yonathan zohar and ""say
the designers of the u.s. government feared direct democracy as much as they feared monarchy. republicanism represents all of the people and not just majorities
-kg mass person wishes to push a 120-kg mass box across a level floor. the coefficient of static friction between the person's shoes and the floor is 0.700. wha
Answer these questions I'm begging you, Help me
a water loss of reater than % of body weight can reduce a person's capacity for muscular work. a person with a water loss of about % is likely to collapse. answ