TERBESSIE766 TERBESSIE766
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

davids favorite snack cake is 0.25 if bought induvidully ,or 1.50 for a box of 10. how much less is the price per cake when bought in a box

Respuesta :

joshualui joshualui
  • 16-10-2020

Answer:

0.10

Step-by-step explanation:

0.25×10=2.50

2.50-1.50=1.00

1.00÷10=0.10

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit rate for a 36oz of cornflakes costs $5.79
how many times dose 8 go into 91
What did Harappan workers create that was unknown to other cultures
what are the equations to use to calculate impulse momentum problems?
Which one i greater 2/8 or 1/2 ?
Personal liberties were among the key ideas of the American Revolution. Given this fact, why did slavery continue after the American Revolution?A. The Southern
What were the advantages of settling in a river valley?
In the business cycle, what always follows immediately after a contraction?
What is the answer to my question 2y^5-4y^5
How do you find the product of -9over5 times 5over 3? please help.