hiiiiiiiiiiiiiii89 hiiiiiiiiiiiiiii89
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Happy Hound charged $18 for 2 hours of doggie daycare and $45 for 5 hours. What is the unit rate? Show your work.

Respuesta :

slimedupni
slimedupni slimedupni
  • 17-10-2020

Answer:

18/2 = 9

45/5= 9

9=9

9= unit rate

$9 per hour

Answer Link

Otras preguntas

What were the first-known inhabitants of massachusetts?
What were some key Characterstics of Gupta rule?
(12x³+3x²-108)÷ (3x-6) use long division to find the quotient below.
are there any birds that can't fly
How many syllables are in procrastinate? Which syllable is most strongly accented?
Describe something that you think is a public good. Explain how it is non-excludable and non-rival. State whether you think the good should be provided by the g
If you left a board lying in the grass for a few days, what would happen to the grass underneath the board? Why?
Which sentence has a misplaced adjective clause?   A. Little Emily, whose parents claime
why is wet bandage placed on a forehead of a person suffering from high fever?.
Select the pair of equations whose graphs are perpendicular.  A.2y = –3x + 5    2x + 3y = 4  B.5x – 8y = 9    12x – 5y = 7  C.y = 2x – 7     x + 2y = 3  D.x + 6