1295956 1295956
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Tristan bought 23 chicken wings for $57.50. What's the unit cost of one wing?

Respuesta :

ericaklin11
ericaklin11 ericaklin11
  • 17-10-2020

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

to find the unit price you would divide it by 23

so 57.50/23=2.50

hope this helps

brainliest?

Answer Link

Otras preguntas

which of the Five Pillars of Islam is depicted in this picture? A- following Sharia B- performing jihad C- giving alms (charity) D- performing hajj
How might an extended period of drought influence the ground finch?
which media source will best support this sentence?
Help!! Which of the following describes your immune system's specific defenses? Question 14 options: They respond to a general threat of infection. They respond
Five score years ago, a great American, in whose symbolic shadow we stand today, signed the Emancipation Proclamation. This momentous decree came as a great bea
what is the aribic value of MMCCCXLII​
what do these lines of dialogue reveal about what darcy think of branchman​
evaluate each expression if x=3 y=12 and z=8 4z+8-6= 7z divide by 4+5x= y in the second power divide (3z)= ???????
x+2x+45=180 what is x​
please help me with question 2 !!!!