katlynncarter66
katlynncarter66 katlynncarter66
  • 18-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of bologna cost $5.04, how much will it cost
per pound?

Respuesta :

kaylagoalie32 kaylagoalie32
  • 18-10-2020
Divide $5.04 by 4 to get the solution $1.26/pound
Answer Link
greatwolfgirl10 greatwolfgirl10
  • 18-10-2020

Answer:

$1.26

Step-by-step explanation:

To get the cost of one pound you need to divide the cost of 4 pounds by 4.

5.04/4=1.26

$1.26 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplified form of the following expression? 4/7^3
what do plagarism mean
Robert needs to cut four shelves from a board that is 2.5 meters long. The second shelf is 18 centimeters longer than twice the length of the first shelf. The t
What was the end result of the Vietnam War? A. The United States stayed and was defeated by Vietcong forces. B. The United States pulled out and the North Viet
explain how heat is transferred between a hot and cold object by conduction.
The electronic record that originates from more than one facility is called electronic
The width of a rectangle is 8 inches less than the length. The area is 153 square inches. Find the length and width of the rectangle.
A reserve requirement of 20 percent implies a potential money deposit multiplier of a. 4. b. 5. c. 20. d. 25.
Because she was charming, pretty, and smart, John looked forward to meeting Carolyn again after three years. On the other hand, he also felt some trepidation. F
You’re a healthy adult who is trying to incorporate more physical activity into your life. You should strive for at least _______ minutes of exercise per day.