jennahelly1208 jennahelly1208
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Starbucks medium roast coffee costs $10.98 for 20 ounces. What is the unit rate per ounce?

Respuesta :

26dylinaking
26dylinaking 26dylinaking
  • 16-11-2020

Answer:

1 ounce is .549 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
4300408123 4300408123
  • 16-11-2020

Answer:

The unit rate per ounce is $0.55.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Is 3/4 and 3/8 equivalent fractions and why? Thanks
wheels are 1.25 inches in diameter covert the wheels diameter to feet
How was Amsterdam's location an advantage?
What are the factors of 65. Like a factor tree.
Math help! a miniproduct is the smallest possible product when multiplying a three digit number by a two digit number. Find the miniproduct using each of the di
What is 20% of $40.00 please help
how to do this equation by elimination 8x +14y= 4 and -6 + -7y =-10
A restaurant received a shipment of 42 gal of orange juice and 18 gal of cranberry juice. The juice needs to be poured into equal-sized containers. What is the
come si dice come ti chiami in spagnolo???
Is 3/4 and 3/8 equivalent fractions and why? Thanks