shakakqk67 shakakqk67
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for $2.98 per dozen. A teacher bought 288 pencils for his classes. How much did the pencils cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2020

the anser is $71.52  

Step-by-step explanation:

divide 288 by 12 than multiply by 2.98

Answer Link

Otras preguntas

a cyclist travels at a rate of 1.8 kilometers per minute.How far will the cyclist travel in 48 minutes
The election of Herbert Hoover over Al Smith illustrated (A) America’s general rejection of Prohibition (B) discontentment with Republican policies (C) nativist
What year was the Declaration of Independence signed
How did Presidents Hoover and Roosevelt diff er in their attempts to respond to the Great Depression? (A) While Hoover felt that aid should be supplied directly
A set of written directions that tell a bank how to use money to pay someone is called a
The personal error or character weakness that causes the hero's downfall in a tragedy is called _____. tragic vision the climax characterization tragic flaw
Why did both Britain and Russia want to control Iran? a. To spread their political beliefs c. To help it modernize b. To gain possession of its oil d. To sav
Spanish explorers included all the following men except: *Da Gama *Pizarro *Balboa *Coronado
Organisms need _____ to conduct essential life activities. offspring energy other organisms light
The speed of molecules is indirectly related to a measurement called _____. heat flow, temperature, friction, energy,