Lissasue25 Lissasue25
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. What is the unit price for one
pound of chopped walnuts? Show or explain your reasoning. *

Respuesta :

51894
51894 51894
  • 17-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.45/(3/4)

3.45/0.75

4.6$ per pound

Answer Link

Otras preguntas

What's the 7th number of pi ???
If y varies jointly as x and z and y = 60 when x = 3 and z = 4, find y when x is 6 and z is 8. Can aanyone walk me through how to do this?
What are some of the factors that might prevent a person from casting a vote in an election? list at least 6.
How did Martin Luther's 95 theses address Church abuses?
Every charged particle produces ?
write an article on the inroads that computers have made in our lives
Rohit is 40 m SouthWest of Aarav. Ansh is 40 m SouthEast of Aarav. Then Ansh is in which direction of rohit?
an ecologist counts weeds to monitor their populations. Which of the following best describes the ecologist methods?
why do you think the nation has expanded voting rights? what does this suggest about the importance of voting rights in the American system of government?
what is 5 square root of 54