tybranch120 tybranch120
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

Mother paid 22.10 for 2.6 pounds of steak. what is the price per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-11-2020

Answer:

$8.50

Step-by-step explanation:

Divide the price by size so 22.10/2.6!

Answer Link

Otras preguntas

How is the movement of matter through the biosphere different from the flow of energy?
Suppose you have only hundreds, tens, and ones blocks. What are two different ways you could make the number 1,718
in an election about 500,000 people voted in all what could be the exact number of people who voted in the election
The image below shows two nitrogen atoms. For these two atoms to form a stable molecule, N2, how many electrons would have to be part of covalent bonds
The Egyptians learned about making bronze tools and using chariots from the a. hyksos b. sumerians c. "sea peoples" d. retricerians
decrease 18 tonnes by 30%
Linda was selling tickets to a play for the school. She sold 10 more adult tickets than children's tickets and she sold twice as many senior tickets as children
One month,ruby worked 6 hours more than Isaac, and Svetlana worked 4 times as many hours as ruby. Together they worked 126 hours find the number of hours each p
Translate the word phrase into a variable expression. The quotient of a number and 4 are increased by 5. a. n+5/4 b. 4n+5 c. n4+5 d. 4/n+5
(2 thousands 7 tens )÷10 in unit form and standard form is what?