mmwhnyzsvx mmwhnyzsvx
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

A store has a sell. You can purchase 3 cds for 45$. Which ratio describes the unit rate

Respuesta :

lillygreeneyes1001
lillygreeneyes1001 lillygreeneyes1001
  • 17-11-2020

Answer:

$15 for 1 CD or 15:1

Step-by-step explanation:

You just divide 45 by 3 and get your answer for value per CD. :)

Answer Link

Otras preguntas

⚠️⚠️PLEASE HELP ASAP⚠️⚠️ A sodium atom and a sodium ion must have the same number of (1) neutrons (3) occupied principal energy levels (2) protons (4) outermost
i’ll mark brainlest:( i need help!
In mice of men what two characters meet in chapter one
Shelia has 6 rings in a bag. There are 2 gold rings, 3 silver rings, and 1 plastic ring. Without looking, she picks one ring out of the bag and places it on her
What is x=-2 on a line graph
We invested $10000 into two bank accounts. One account earns 14% per year, the other account earns 8% per year. How much did we invest into each account if afte
how does odysseus use his speaking skills to persuade alcinous and arete that he is not a danger to them ?? I will give 20 points :)
Cris bought 30 pounds of sugar for $12 how many pounds of sugar did he get per dollar
What is the unit rate if 5 apples cost 10 dollars?
Correct me if im wrong ( the thing that is circled)