pikachusasha98
pikachusasha98 pikachusasha98
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Rory bought 4 cartons of milk, each having 2 gallons. He paid a total of $28.80 to buy the milk. How much did a gallon of milk cost to Rory?

Respuesta :

ayp70498 ayp70498
  • 18-11-2020

Answer:

$3.60

Step-by-step explanation:

First divide the total cost by how many cartons of milk there are multiplied by how many gallons there are in a carton. So it would look like 28.80/4*2 which is 3.6

Answer Link

Otras preguntas

36x^2=4 solve by factorin
If f(x)=5x^3-2 and g(x)=2x+1, find (f+g)(x).
if 55 total megawatt hours is generated in a coming year, how many megawatt hours would we expect to be generated in the first quarter of the year?
Can someone help me!
3.5 hours; $10 What is the unit rate per hour?
What is the solution to the system of equations? x=3y+5 x-4y=3
How do you simplify a square root with exponents and vareables
If you are charged with reckless driving, your case will most likely be presented to a?
Why is it important that parents talk to their children about social issues such as divorce, finances, and unemployment?
which document gave the people of Plymouth a form of self-government ?