joseluisgregorio7 joseluisgregorio7
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Sandra brought 3 pounds of sweet potatoes for $4.41. What is the cost per pound of the sweet potatoes.

Respuesta :

Maybeoka923i94i3024i
Maybeoka923i94i3024i Maybeoka923i94i3024i
  • 18-11-2020

Answer:

$1.57

Step-by-step explanation:

Answer Link
capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 18-11-2020

Answer:

$1.47 per pound of the sweet potatoes

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{3}{4.41} = \frac{1}{x}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 1 × 4.41 = 4.41, 4.41 ÷ 3 = 1.47

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

During the founding era, who were the strongest supporters of adding a bill of rights to the constitution
Did the Triple Alliance benefit all the members?
Dressez un parallele entre le sort de Dimitri et celui de Mowgli
The persons who are most likely to have a functionally decorated office are those of the _____ style. a. rational b. expressive c. decisive d. inquisitive
In an experiment, the group that is exposed to the variable to be tested is called the _______.
three minus the product of two and a number x
The average of their maximum speed was 260 KM per hour if double Malcolm’s maximum speed would be 80 KM per hour more than Robbins maximum speed what were Malc
The fact that the majority of human newborns weigh around 7 pounds is reflective of ________________.
Taken as a whole, federal employment laws say that all selection instruments must be:
6/11 of students at a school are girls . If there are 1309 students at the school , how many are boys