850869
850869 850869
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Garrett wants to bake a blueberry pie. At the market, blueberries cost $1.90 per pound. If he pays $4.75 for blueberries, how many pounds does he buy?

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 18-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Number of pounds for 4.75 = 4.75 ÷ 1.90 = 2.5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Adjective for challenging and funny​
solve for x ...8x3/4-27=0​
please,help me.THANKS​say answer plssswhy you don't help me
Which two tundra ecosystems are very similar in terms of weather and terrain? Antarctic Arctic alpine Aztec
The function f(x) = x4 has been transformed, resulting in the functions below. Tell how you would create the new function from the old function. A.H(x) = (x – 3
Help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Computers, cell phones, and other kinds of technology have allowed people to communicate how? Not at all Slowly Instantly Mentally
please help me this is for finalss
Tony Smith's sculpture shown in this course is designed using organic forms? A. TrueB. False Some one Help!!
What do cotton grass and tufted saxifrage have in common? (Select all that apply.) they are producers they have means to keep themselves warm they are lightweig