samsbackupaccount samsbackupaccount
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

three candy bars cost $3.81 at this rate how much does 7 candy bars cost

Respuesta :

kamayatennell kamayatennell
  • 18-11-2020

Answer:

3.81 ÷3 = 1.27

1 27×7 = 8.89

7 candy bars cost $8.89

Answer Link
Ditipatel Ditipatel
  • 18-11-2020

Answer:

$8.89

Step-by-step explanation:

one is 1.27 so multiply that by 7 and you get $8.89

Answer Link

Otras preguntas

what method do individuals, the media, and the interest groups use to monitor the government
Angle D has what measurement according to the protractor?
Where do bronze sculptures of dr. seuss and his characters stand?
All of it I'll give you more later
Which of the following has a graph that is wider than the graph of y=3x2+2 ? a.y=3x2+3 b.y=0.5x2+1 c.y=4x2 +1 d.
Jamie purchased a DVD that was on sale for 15% off. The sales tax in her county is 5%. Let y represent the original price of the DVD. Write an expression that c
Please check my answers? I'm doing an important test and just want to make sure my answers are right, ***= my answer. thank you so much to anyone who helps!!
During the mid-1800s, many young children and women had to work long hours in factories for very little pay. A. True B. False
The average cost when producing x items is found by dividing the cost function, C(x), by the number of items, x. When is the average cost less than 100, given t
The information above refers to an article in National Geographic. Which of the following is the correct format of the works cited entry for the above article?