fasonantonio4 fasonantonio4
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

9. A store has a sale on oranges, each pound of oranges costs $0.75. How many pounds of oranges can a customer purchase if they have $6?​

Respuesta :

Rinm Rinm
  • 18-11-2020

Answer:

8 pounds of oranges.

Step-by-step explanation:

6/0.75 is 8.

Answer Link

Otras preguntas

The point in the interior of the circle that is equidistant from every point on the circle is called the _____ of the circle.
pa help po e brainlest ko kayo grade 8​
Find the product of the binomials. (a +1) and (a -1)
A marathon is approximately 26 miles. If a marathon runner has run 13 miles so far, what percent of the marathon has she completed? I
Plz helpppp really need it
Our parents know what is best for us. Do you agree or disagree? Explain
IXL problem please help ………..
Work out the percentage change when a price of £20 is decreased to £3.
what are the two pieces of evidence that support the theory of continental drift?
At one store, a 2-liter bottle of soda costs $2.12. At another store, a 3-liter bottle costs $3.15. Which bottle is a better deal?