kimoraroberts3
kimoraroberts3 kimoraroberts3
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Garrett wants to bake a blueberry pie. At the market, blueberries cost $1.90 per pound. If he pays $4.75 for blueberries, how many pounds does he buy?

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 18-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

4.75/1.9 gives you the pounds that he bought, or 2.5 pounds

Answer Link
qpzyrhh9iy qpzyrhh9iy
  • 18-11-2020
he bought 2.5 pounds
Answer Link

Otras preguntas

What order were the following documents written? 1. Articles of Confederation 2. Massachusetts Constitution3. The Declaration of Independence4. Constitution of
Central obesity is healthier than carrying excess fat around the hip and thighs.
What is the area of a semi circle with the bottom of it being 36 inches
Walden’s family is shopping for a reclining chair. The chair the family decided on has a retail price of $800 plus 5% sales tax at four stores. Each store is of
Which of the following was not a result of the European Age of Exploration? a. new products and habits like drinking tea b. the conquest of foreign lands and
in which phase does crossing over occur
The word mezzo is mainly used in associated with _____. articulation dynamics timbre subito
The result of the Peloponnesian War was that Athens came under the control of
write two to three paragraphs that would add dialogue to the part where her mom brings her hat and rolls her eyes. I trudge up the stairs to change into somethi
Which disorder is the most commonly diagnosed among children? a. O-C-D b. P-T-S-D c. A-D-H-D d. anxiety